Friday, September 28, 2007

آرشیو سازی حرفه ای از صفحات وب در فایرفاکس و اپرا

شما یک کاربر فعال اینترنت هستید و روزانه صفحات زیادی از وب رومشاهده کنید.اما بعضی صفحات ارزش بیشتر از یک بار مشاهده و یکبار خواندن را دارند و شما حدس میزنید که این مقاله،این آموزش و یا هر مطلب مفید دیگر در آینده هم بدرد شما خواهد خورد و به این ترتیب به فکر ذخیره کردن صفحه در گوشه ای از هاردتان می افتید.
همونطور که میدانید دو مرورگر خوب فایرفاکس و اپرا هر دو امکان ذخیره صفحات را طبیعتا دارند اما راههای به مراتب بهترو مناسبتری هم برای ما در این دو مرورگر وجود دارد.

فایرفاکس
در فایرفاکس مطمئنا بهترین راه استفاده از اکستنشن scrap bookاست.
بودن scrap book در فایرفاکس برای من از ضروریات است و همیشه جزئه اولین اکستنشنهایی است که در فایرفاکس نصب میکنم.scrsp book
ویژگیها و قابلیتهای متنوعی دارد که به مهمترین آنها اشاره ای میکنم:

ذخیره آسان صفحات و دسترسی آسانتر به آنها:
ذخیره صفحه با اسکرپ بوک فقط دو کلیک ناقابل میطلبد.رایت کلیک و انتخاب گزینه capture page >root folder . (روت فولدر همان مکانی است که صفحات ذخیره میشوند).برای دسترسی به صفحات ذخیره شده کافیه از کلید میانبر alt+k استفاده کنید.

ویرایش صفحات: ویژگی خوب دیگر آن ویراش صفحات است مثلا برجسته کردن متن ،پاک کردن محتویات دلخواه صفحه،اضافه کردن یادداشت و...(ویرایش میتواند قبل یا بعد از ذخیره صفحه انجام شود)

دسته بندی صفحات: شما میتوانید به تعداد دلخواه پوشه بسازید و صفحات رابر حسب معیاری که دارید در پوشه ها قرار دهید مثلا پوشه فایرفاکس برای صفحات با مطالب مرتبط با فایرفاکس.به این صورت نظم خوبی ایجاد میشود و دسترسی به صفحات مورد نظربواسطه موضوعی که دارند، سریعتر انجام میگیرد.

جستجو در بین صفحات : به صورتهای گوناگون میتوان در بین صفحات جستجو کرد.جستجوی عبارت مورد نظر در متون کلیه صفحات،در بین نام صفحات، در بین آدرس اینترنتی صفحات، در قسمت توضیحات کاربر در مورد صفحات ، جستجو بر حسب زمان دقیق ذخیره شدن صفحه و در آخر جستجوی عبارت با همه این شرایط.

combine :یکی دیگر از امکانات خوبی که این اکستنشن در اختیار ما میگذارد امکان ترکیب صفحات است.یعنی چند صفحه از ما میگیرد و بعد یک صفحه از ترکیب همه آن صفحات را تحویل میدهد.(این ابزار در منوی tools در سایدبار اسکرپ بوک در دسترس است).

چند نکته دیگر:
راهی دیگر برای ذخیره صفحه با این اکستنشن کشیدن faveicon صفحه با موس به سمت سایدبار scrap book است.(faveicon را میتوانید در سمت چپ آدرس سایت ببینید)

ممکن است گاهی اوقات نیازی به ذخیره کامل صفحه نباشد و فقط بخش کوچکی از آن مورد نظر ما باشد.در این موارد کافیه ابتدا بوسیله موس قسمت دلخواه را انتخاب کنیم و بعد گزینه capture selection را انتخاب کنیم.

تمام اطلاعات scrap book که شامل صفحات ذخیره شده هم میشود بصورت پیش فرض در پوشه پروفایل فایرفاکس قرارمیگیرد . میتوانید از طریق تنظیمات اکستنشن مکان دیگری برای آن مشخص کنید.

ویژگی muti-scrap book این امکان را به کاربر میدهد تا چند مکان را برای ذخیره اطلاعات scrap book انتخاب کرد.این ویژگی به صورت پیش فرض غیرفعال است که از طریق تنظیمات میتوان آن را فعال کرد.

آدرس اینترنتی صفحه ذخیره شده را میتوانید در نواز زرد رنگ پایین بر روی info toolbar ببینید.(برای فعال کردن این تولبار در پایین بر روی آیکون scrap book کلیک کنید و گزینه info toolbar را تیک بزنید)

scrap book را میتوانید از اینجا دانلود و نصب کنید.(اطلاعات بیشتر از زبان سازنده)

اپرا
در مرورگر اپرا از برنامه کمکی با نام
Obook میتوانیم استفاده کنیم.هر چند این برنامه در مقابل scrap book از امکانات بسیارکمتری برخوردار است اما بخاطر ویژگی ذخیره صفحه با همه محتویات و مدیریت خوب بر روی صفحات میتواند در مرورگر اپرا بسیار مفید باشد.
نگاهی می اندازیم به قابلیتهای این برنامه:
ذخیره صفحات: با Obookمیتوان صفحات را با تمام محتویات ذخیره کرد.ذخیره صفحات بوسیله این برنامه بسیار ساده است.برای این کار دو راه وجود دارد.راه اول کلیک بر روی آیکون این برنامه که بعد از نصب در سمت راست آدرس بار قرار میگیرد و راه دوم رایت کلیک و انتخاب گزینه save with obook.

مدیریت بر روی صفحات: اگر سایدبار اپرا را باز کنید Obook درآن مشخص است.با کلیک بر روی آن میتوانید صفحات ذخیره شده را ببینید.امکان ساخت پوشه هم وجود دارد و میتوانید صفحات را دسته بندی کنید.آیکون مربوطه برای ساخت پوشه مشخص است.(راه آسانتر دو بار کلیک بر روی فضای خالی Obook)

جستجو و آدرس صفحات: جستجو در Obook پیشرفته نیست و فقط میتوان در بین نام صفحات این کار را انجام داد.با رایت کلیک بر روی صفحه ذخیره شده و انتخاب open source url آدرس اینترنتی صفحه در مرورگر باز میشود.

Obook را میتوانید از اینجا با حجم 940 کیلوبایت دانلود کنید.(اطلاعات بیشتر از زبان سازنده)


No comments: